WRSC-13R0K-26
DigiKey Part Number
595-WRSC-13R0K-26-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRSC-13R0K-26
Description
WIRELESS CHARGE COIL 13.0UH 2.0A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 4 Layer 13µH Wireless Charging Coil Transmitter 500mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WRSC-13R0K-26 Models
Tolerance
±10%
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR)
500mOhm
Series
Q @ Freq
17 @ 125kHz
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
800mA
Part Status
Active
Current - Saturation (Isat)
2A
Function
Transmitter
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Type
1 Coil, 4 Layer
Size / Dimension
0.41" Dia x 0.07" H (10.3mm x 1.9mm)
Inductance
13µH