SLPPI04-02-100M-TR
DigiKey Part Number
595-SLPPI04-02-100M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
595-SLPPI04-02-100M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
595-SLPPI04-02-100M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPPI04-02-100M-TR
Description
FIXED IND 10UH 1.8A 190 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 1.8 A 190mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLPPI04-02-100M-TR Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
190mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)