SCRH125-102
DigiKey Part Number
595-1441-2-ND - Tape & Reel (TR)
595-1441-1-ND - Cut Tape (CT)
595-1441-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCRH125-102
Description
FIXED IND 1MH 530MA 1.53 OHM SMD
Detailed Description
1 mH Shielded Inductor 530 mA 1.53Ohm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
1.53Ohm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
400mA