SCIHP1367-100M
DigiKey Part Number
595-1400-2-ND - Tape & Reel (TR)
595-1400-1-ND - Cut Tape (CT)
595-SCIHP1367-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCIHP1367-100M
Description
FIXED IND 10UH 10A 18.5 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 10 A 18.5mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCIHP1367-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
15.5A
DC Resistance (DCR)
18.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
200 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.264" (6.70mm)