SCIHP1350-1R5M
DigiKey Part Number
SCIHP1350-1R5M-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCIHP1350-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 18A 4.3 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Wirewound Inductor 18 A 4.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SCIHP1350-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
35A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
4.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
200 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.543" L x 0.508" W (13.80mm x 12.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)