MPI-900-230
DigiKey Part Number
595-1749-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI-900-230
Description
PWR XFMR LAMINATED 900VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 900VA Power Transformer 100V, 115V, 200V, 215V, 230V Primary Parallel 115V, Series 230V Secondary Parallel 7.8A, Series 3.9A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPI-900-230 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
900VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Terminal Block
Type
Laminated Core
Size / Dimension
133.30mm L x 139.70mm W
Voltage - Primary
100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Height - Seated (Max)
117.80mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 115V, Series 230V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 7.8A, Series 3.9A