MPI-200-10
DigiKey Part Number
595-1955-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPI-200-10
Description
PWR XFMR LAMINATED 200VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 200VA Power Transformer 100V, 115V, 200V, 215V, 230V Primary Parallel 5V, Series 10V Secondary Parallel 40A, Series 20A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPI-200-10 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
200VA
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Terminal Block
Type
Laminated Core
Size / Dimension
95.30mm L x 113.30mm W
Voltage - Primary
100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Height - Seated (Max)
93.10mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 5V, Series 10V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 40A, Series 20A