HCTI-68-7.7
DigiKey Part Number
595-1727-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-68-7.7
Description
FIXED IND 68UH 7.7A 30 MOHM TH
Detailed Description
68 µH Shielded Toroidal Inductor 7.7 A 30mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-68-7.7 Models
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)