HCTI-470-3.8
DigiKey Part Number
595-1736-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-470-3.8
Description
FIXED IND 470UH 3.8A 130 MOHM TH
Detailed Description
470 µH Shielded Toroidal Inductor 3.8 A 130mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-470-3.8 Models
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)