HCTI-47-10.7
DigiKey Part Number
595-1725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-47-10.7
Description
FIXED IND 47UH 10.7A 16 MOHM TH
Detailed Description
47 µH Shielded Toroidal Inductor 10.7 A 16mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-47-10.7 Models
DC Resistance (DCR)
16mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)