HCTI-330-5.2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
330 µH Shielded Toroidal Inductor 5.2 A 67mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Signal Transformer High Current Toroidal Inductors (HCTI)
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTI-330-5.2
DigiKey Part Number
595-1734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-330-5.2
Description
FIXED IND 330UH 5.2A 67 MOHM TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTI-330-5.2 Models
DC Resistance (DCR)
67mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)