HCTI-33-11.7
DigiKey Part Number
595-1723-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-33-11.7
Description
FIXED IND 33UH 11.7A 13 MOHM TH
Detailed Description
33 µH Shielded Toroidal Inductor 11.7 A 13mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-33-11.7 Models
DC Resistance (DCR)
13mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)