HCTI-220-5.8
DigiKey Part Number
595-1732-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-220-5.8
Description
FIXED IND 220UH 5.8A 54 MOHM TH
Detailed Description
220 µH Shielded Toroidal Inductor 5.8 A 54mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-220-5.8 Models
DC Resistance (DCR)
54mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)