HCTI-22-16.4
DigiKey Part Number
595-1721-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-22-16.4
Description
FIXED IND 22UH 16.4A 7 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Shielded Toroidal Inductor 16.4 A 7mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCTI-22-16.4 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)