HCTI-18-17.2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
18 µH Shielded Toroidal Inductor 17.2 A 6mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Signal Transformer High Current Toroidal Inductors (HCTI)
Signal Transformer HCTC Chokes and HCTI Inductors
HCTI-18-17.2
DigiKey Part Number
595-1720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-18-17.2
Description
FIXED IND 18UH 17.2A 6 MOHM TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HCTI-18-17.2 Models
DC Resistance (DCR)
6mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)