FCBA1-1008F-47NJ
DigiKey Part Number
595-FCBA1-1008F-47NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-1008F-47NJCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-1008F-47NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-1008F-47NJ
Description
FIXED IND 47NH 1A 160 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 nH Unshielded Wirewound Inductor 1 A 160mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCBA1-1008F-47NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
65 @ 350MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.5GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
50 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)