FCBA1-0805F-47NJ
DigiKey Part Number
595-FCBA1-0805F-47NJTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-0805F-47NJCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-0805F-47NJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-0805F-47NJ
Description
FIXED IND 47NH 500MA 310 MOHM
Detailed Description
47 nH Unshielded Wirewound Inductor 500 mA 310mOhm Max 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
FCBA1-0805F-47NJ Models
Category
DC Resistance (DCR)
310mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
55 @ 500MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.65GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
200 MHz
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.091" L x 0.068" W (2.30mm x 1.73mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.060" (1.52mm)