FCBA1-0603F-6N8J
DigiKey Part Number
595-FCBA1-0603F-6N8JTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-0603F-6N8JCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-0603F-6N8JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-0603F-6N8J
Description
FIXED IND 6.8NH 700MA 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 110mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCBA1-0603F-6N8J Models
Category
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
27 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.7GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)