FCB-0603-151A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
AEM Hi-Rel
In Stock: 6
Datasheet
Parametric Equivalent
AEM Hi-Rel
In Stock: 6
Datasheet
In Stock: 12
150 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 300mA 250mOhm
FCB-0603-151A
DigiKey Part Number
595-FCB-0603-151ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCB-0603-151A
Description
FERRITE BEAD 150 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FCB-0603-151A Models
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR) (Max)
250mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
150 Ohms @ 100 MHz