F1F2-0804-1R5M
DigiKey Part Number
595-F1F2-0804-1R5MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F2-0804-1R5M
Description
FIXED IND 1.5UH 17A 8 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Shielded Molded Inductor 17 A 8mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F2-0804-1R5M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
17A
DC Resistance (DCR)
8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.339" L x 0.315" W (8.60mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)