F1F1-0604-2R2M
DigiKey Part Number
595-F1F1-0604-2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1F1-0604-2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 11A 14.5 MOHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Molded Inductor 11 A 14.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1F1-0604-2R2M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
15A
DC Resistance (DCR)
14.5mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)