F1C2-080808W-3R3M
DigiKey Part Number
595-F1C2-080808W-3R3MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-080808W-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 13.5A 7.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Wirewound Inductor 13.5 A 7.3mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C2-080808W-3R3M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
18A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
7.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.350" L x 0.335" W (8.90mm x 8.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)