F1C1-252010-100M
DigiKey Part Number
595-F1C1-252010-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C1-252010-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C1-252010-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-252010-100M
Description
FIXED IND 10UH 950MA 560 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 950 mA 560mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C1-252010-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
560mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)