ECO-105-24
DigiKey Part Number
595-1776-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECO-105-24
Detailed Description
Laminated Core 105VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 8.7A, Series 4.3A Chassis Mount
EDA/CAD Models
ECO-105-24 Models
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
90.00mm L x 106.00mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Height - Seated (Max)
96.00mm
Current - Output (Max)
Parallel 8.7A, Series 4.3A