DRC-V-391K
DigiKey Part Number
595-DRC-V-391K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-V-391K
Description
FIXED IND 390UH 500MA 1 OHM TH
Detailed Description
390 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 1Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.1MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.343" Dia (8.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
480mA