DRC-V-221K
DigiKey Part Number
595-DRC-V-221K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-V-221K
Description
FIXED IND 220UH 700MA 65 MOHM TH
Detailed Description
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 700 mA 65mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
DC Resistance (DCR)
65mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.7MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.343" Dia (8.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
640mA