DRC-V-220K
DigiKey Part Number
595-DRC-V-220K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-V-220K
Description
FIXED IND 22UH 2.55A 70 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.55 A 70mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-V-220K Models
Category
DC Resistance (DCR)
70mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
9.2MHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.343" Dia (8.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2A