DRC-0807-471J-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0807-471J-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0807-471J-UL
Description
FIXED IND 470UH 390MA 1 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 390 mA 1Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-0807-471J-UL Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Series
Q @ Freq
10 @ 796kHz
Packaging
Bag
Frequency - Self Resonant
2.3MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Radial, Vertical Cylinder
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
340mA
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)