DPC-40-250
DigiKey Part Number
595-1157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPC-40-250
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 20V, Series 40V Secondary Parallel 500mA, Series 250mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DPC-40-250 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
10VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
47.60mm L x 36.50mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
41.27mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 20V, Series 40V
Voltage - Isolation
1500Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 500mA, Series 250mA