DP-241-5-24
DigiKey Part Number
595-1090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DP-241-5-24
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 12VA Power Transformer 115V, 230V Primary 24V Secondary 500mA Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DP-241-5-24 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Single
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
Yes
Series
Power - Max
12VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect
Type
Laminated Core
Size / Dimension
71.40mm L x 36.30mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
42.80mm
Voltage - Secondary (Full Load)
24V
Voltage - Isolation
2500Vrms
Current - Output (Max)
500mA