A41-175-24
DigiKey Part Number
595-1292-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A41-175-24
Description
PWR XFMR LAMINATED 175VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 175VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 14.6A, Series 7.3A Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A41-175-24 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Signal Transformer
Center Tap
No
Series
Power - Max
175VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect
Type
Laminated Core
Size / Dimension
79.40mm L x 79.70mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
95.30mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 14.6A, Series 7.3A