3RT20353AG60 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 60 A 100 ~ 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RT20353AG60
DigiKey Part Number
3473-3RT20353AG60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RT20353AG60
Description
CONTACTOR S2 40A 110VAC SPRING 1
Detailed Description
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Operate Time
80 ms
Release Time
18 ms
Coil Voltage
100 ~ 110VAC
Coil Power
188VA
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Base Product Number
Contact Rating (Current)
60 A