3RQ30551SM30
DigiKey Part Number
3473-3RQ30551SM30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RQ30551SM30
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RQ30551SM30 Models
Category
Load - Max Switching
150W
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Features
Lighted Indicator
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operate Time
0.2 ms
Mounting Type
Release Time
0.3 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Approval Agency
CCC, CSA, EAC, UL
Contact Rating (Current)
5 A
Relay Type
Switching Voltage
30VDC - Max