3RA23188XB302AP0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
In Stock: 6
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 16 A 230VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
3RA23188XB302AP0
DigiKey Part Number
3473-3RA23188XB302AP0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA23188XB302AP0
Description
CONTACTOR REV S00 16A 230VAC SPR
Detailed Description
Category
Contact Rating (Current)
16 A
Manufacturer
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Must Operate Voltage
195.5 VAC
Coil Voltage
230VAC