3RA22201JB240BB4
DigiKey Part Number
3473-3RA22201JB240BB4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA22201JB240BB4
Description
STARTER REV S0 7-10A 24VDC SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter, Reversible 24VDC Supply 8.5A 690V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3RA22201JB240BB4 Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Siemens
Voltage - Load
690V
Series
Current - Output
8.5A
Packaging
Box
Wattage - Load
5590 W
Part Status
Active
Voltage - Supply
24VDC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C