BZX84C10
DigiKey Part Number
5399-BZX84C10TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZX84C10CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZX84C10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C10
Description
INDEPENDENT TYPE 300MW 9.4V~10.6
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 300 mW ±6% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
300 mW