SXOB6.144A20F30TNN
DigiKey Part Number
5852-SXOB6.144A20F30TNN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXOB6.144A20F30TNN
Description
XTAL OSC XO 6.1440MHz CMOS TH
Customer Reference
Detailed Description
6.144 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 5V Enable/Disable 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
25mA
Base Resonator
Mounting Type
Through Hole
Type
Package / Case
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Frequency
Size / Dimension
0.803" L x 0.504" W (20.40mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)