SXOA6.144A20F30TNN
DigiKey Part Number
5852-SXOA6.144A20F30TNN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SXOA6.144A20F30TNN
Description
XTAL OSC XO 6.1440MHz CMOS TH
Customer Reference
Detailed Description
6.144 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 5V Enable/Disable 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
5V
Series
Frequency Stability
±50ppm
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
25mA
Base Resonator
Mounting Type
Through Hole
Type
Package / Case
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Frequency
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)