SX3M40.000B20F30TNF
DigiKey Part Number
5852-SX3M40.000B20F30TNFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SX3M40.000B20F30TNF
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHz CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
20mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-VDFN (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)