SHT21-TR-0.4KS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SHT21-TR-0.4KS |
Description | SENSOR HUMID/TEMP 3V I2C 2% SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | Humidity, Temperature 0 ~ 100% RH I2C ±2% RH 8 s Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SHT21-TR-0.4KS Models |
Category | Accuracy ±2% RH |
Manufacturer Sensirion AG | Response Time 8 s |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply 2.1V ~ 3.6V |
Part Status Not For New Designs | Mounting Type Surface Mount |
Sensor Type Humidity, Temperature | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Humidity Range 0 ~ 100% RH | Package / Case 6-TDFN Exposed Pad |