FFSMC10AW
DigiKey Part Number
FFSMC10AW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSMC10AW
Description
SENSOR LEVEL LIQ SWITCH SPST/NO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch (Single Float) SPST-NO Output Cable Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFSMC10AW Models
Category
Output Configuration
SPST-NO
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Current
10 A
Series
Mounting Type
Cable Mount
Packaging
Bag
Material - Housing & Prism
High Density Polyethylene (PEHD)
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Type
Liquid
Voltage Rating
110VDC, 250VAC