SSV66A100E1GP
DigiKey Part Number
SSV66A100E1GP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSV66A100E1GP
Description
SEN LVL LIQ SWITCH SPST/NC/NO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Sensor Switch (Single Float) SPST-NC/NO Output Male 1" (25.4mm) BSP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSV66A100E1GP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current
500 mA
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Minimum Liquid Specific Gravity
0.6
Series
Switch Actuation Level
2.756", 3.937" (70mm, 100mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Male 1" (25.4mm) BSP
Part Status
Active
Material - Housing & Prism
316 Stainless Steel
Type
Liquid
Operating Temperature
120°C
Output Type
Switch (Single Float)
Voltage Rating
300VAC, 300VDC