EL100D5-24
EL100D5-24
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
EL100D5-24
DigiKey Part Number
CC1781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EL100D5-24
Description
SSR RELAY SPST-NO 5A 3-100V
EDA/CAD Models
EL100D5-24 Models
Category
Voltage - Input
21 ~ 27VDC
Mfr
Voltage - Load
3 V ~ 100 V
Series
Load Current
5 A
On-State Resistance (Max)
40 mOhms
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C