EL100D20-24
DigiKey Part Number
172-EL100D20-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EL100D20-24
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 3-100V
EDA/CAD Models
EL100D20-24 Models
Category
Voltage - Load
3 V ~ 100 V
Mfr
Load Current
20 A
Series
On-State Resistance (Max)
13 mOhms
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
Module
Circuit
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Output Type
DC
Base Product Number
Voltage - Input
21 ~ 27VDC