EL100D20-12
DigiKey Part Number
172-EL100D20-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EL100D20-12
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 3-100V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EL100D20-12 Models
Category
Voltage - Load
3 V ~ 100 V
Mfr
Load Current
20 A
Series
On-State Resistance (Max)
13 mOhms
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Relay Type
Photo-Coupled Relay (Photorelay)
Supplier Device Package
Module
Circuit
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Output Type
DC
Base Product Number
Voltage - Input
10 ~ 14VDC