DRC3R40B400
DigiKey Part Number
CC2168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC3R40B400
Description
REV 400V 7.6A 120 VAC NO AUX
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor 3PST-NO (3 Form A) 7.6 A 48 ~ 415V Chassis Mount, DIN Rail Screw Terminal
EDA/CAD Models
DRC3R40B400 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
7.6 A
Series
Voltage - Input
90 ~ 140VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Load
48 ~ 415V