DRA4D250E6
DigiKey Part Number
CC2435-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRA4D250E6
Description
RELAY CONTACT H-BRG 250VDC 6A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reversing Relay 15 ~ 32 VDC Supply 6A 1 ~ 250V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRA4D250E6 Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Sensata-Crydom
Voltage - Load
1 ~ 250V
Series
Current - Output
6A
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
15 ~ 32 VDC
Mounting Type
DIN Rail
Type
Module
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C