DR2260D35WR
DigiKey Part Number
DR2260D35WR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR2260D35WR
Description
RELAY, DIN RAIL 600V 35A RN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) 35 A 48 ~ 600V DIN Rail Elevator Screw Terminal
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR2260D35WR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Output Type
AC
Manufacturer
Sensata-Crydom
Load Current
35 A
Series
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Voltage - Load
48 ~ 600V