GP3D030A120B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 175
Datasheet
Diode 1200 V 30A Through Hole TO-247-2
GP3D030A120B
DigiKey Part Number
GP3D030A120B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP3D030A120B
Description
DIODE SIL CARB 1200V 30A TO2472
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
1762pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
TO-247-2
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 30 A