GP3D030A065B
DigiKey Part Number
GP3D030A065B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP3D030A065B
Description
DIODE SIL CARB 650V 30A TO247-2
Detailed Description
Diode 650 V 30A Through Hole TO-247-2
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F
1247pF @ 1V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.65 V @ 30 A